وبلاگ

 

سلام

امشب وبگردی کردم، به سایتهایی برخوردم که کپی کرده اند، حتی طبقه بندی را !؟ می دانید راه درستش لینک دادن است . سایت روان سنجی این افتخار را دارد که باذکر منبع و ماخذ کارش را انجام می دهد .

یادمان باشد ، که حیف است نام انسان با واژه هایی که در شان و شایسته انسان نیست ، همراه شود. من بر این گمانم که با نیت خیر چنین کارهایی صورت می گیرد، اما دنیای اینترنت است و چیزی پنهان نمی ماند .

تاریخ ارسال یکشنبه 27 آذر 1390 - 12:51 ق.ظ | مدیریت نظرات کاربران (2) | مشاهده / ارسال نظر

 
شاید بهتر بود نام این قسمت را گاه نوشت می گذاشتم.
بخش جدیدی با عنوان " خودآزمایی و آموزش" اضافه کردم . باید تاکید کنم که تست های این بخش ارزش بالینی چندانی ندارند .
به این نکته اشاره کنم که هر کدام از تست ها زیربنای نظری خاص خود را دارد، برای مثال : تست کتل بر تحلیل عاملی و خصیصه ها، تست تحریک پذیری بر مبنای دیدگاه زیست شناسی و خلق و خو و یا تست های بعدی براساس زیربنای روانکاوی و سایر رویکردها به حوزه روان شناسی استوار است .
حتی یک روان شناس و یا مشاوره آگاه ، حسب رویکردی که آن را باور دارد، تست را مورد استفاده قرار می دهد.
تاریخ ارسال یکشنبه 6 آذر 1390 - 04:21 ب.ظ | مدیریت نظرات کاربران (0) | مشاهده / ارسال نظر

 

دو سال از به راه اندازی این پایگاه گذشت . بین 500 تا 1000 نفر در روز سری به این پایگاه می زنند . اگر حتی برای یک نفر از بازدید کنندگان مفید باشد .گمان دارم کاری برای افراد علاقمند انجام داده ام .

نگران و در اندیشه نیستم که چرا منبع و ماخذ معرفی کرده ام و چرا کیسه نیاندوخته ام . بزرگترین و ارزنده ترین پاداش را گرفته ام ، آنهم تسهیل کار برای یک هم وطن ... حتی تفکر به آنهم برایم لذت بخش است.

تاریخ ارسال شنبه 4 تیر 1390 - 09:39 ق.ظ | مدیریت نظرات کاربران (9) | مشاهده / ارسال نظر

 

برخی سروران ارجمند، مناسب مبی بینند که این امکان وجود داشته باشد که تست ها آن لاین اجرا شوند و بازخورد داده شود. این کار واقعا شدنی نیست . برا ی مثال بسیاری از شواهد مربوط به اضطراب ممکن است به دلیل یائسگی یا بیماری قلبی پدید آیند و اصلا مشکل اضطراب در میان نباشد.

یا مساله افسردگی را باید جدی گرفت ، این احتمال وجود دارد که به جای کمک به یک فرد ، ناخواسته او را به سمت حاد شدن و یا خدای ناکرده خودکشی سوق دهیم .

یا کافی است به همسری گفته شود که زوج یا زوجه شما نشانه هایی از فلان مورد را دارد ، همین اطلاع بدون داشتن هیچ پیش زمینه و آگاهی از وضعیت آندو می تواند ، شعله های اختلاف را در خانواده ایجاد کند.

در دنیای مشاوره ، این مراجع نیست که تست را انتخاب می کند ، بلکه مشاور با توجه به اطلاعات حاصل از مصاحبه ، ممکن است اجرای تستی را مناسب ببیند . و معمولا هم به مراجع گفته نمی شود که تست چه چیزی را می سنجد .

اگر احساس ناخوشایندی را دارید ، از تخصص مشاوران ، روانشناسان ، روان پزشکان بهره ببرید . این افراد دانش اندوخته اند که به بهتر شدن زندگی شما کمک کنند.

امیدوارم همه سروران ارجمندی که اجرا و تفسیر تستی را درخواست دارند ، پوزش مرا پذیرا باشند.

تاریخ ارسال یکشنبه 8 خرداد 1390 - 12:08 ب.ظ | مدیریت نظرات کاربران (3) | مشاهده / ارسال نظر

 

سلام

مدتی در افزودن تست ها وقفه افتاد . امیدوارم بتوانم وقفه را جبران کنم . بر این هستم تا وقتی که تستی عرضه همگانی نشده است ، آن را روی سایت ارائه نکنم . امروز دو تست خلاقیت عابدی و بحران هویت احمدی را تقدیم کردم.

تاریخ ارسال چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 - 12:58 ب.ظ | مدیریت نظرات کاربران (0) | مشاهده / ارسال نظر

 

مدتی بود فراغ خاطری برای افزودن دست نمی داد . اما همواره از لطف و مراحم بزرگواران بهره مند بودم . امروز مقیاس سبک مدیریت آقای حسنی را اضافه کردم .

هنوز هم سروران ارجمند کلید و تفسیر را درخواست دارند . این امر واقعا میسر نیست . در زیر هر تست ، منبع و ماخذ تقدیم شده است . امید است که راه گشا باشد .

تاریخ ارسال سه شنبه 19 بهمن 1389 - 01:29 ب.ظ | مدیریت نظرات کاربران (0) | مشاهده / ارسال نظر

 
گاهی بازدیدکنندگان سایت اشاره ای به انتشارات این سایت می کنند . لازم است اعلام شود که این سایت وابسته به هیچ موسسه ، یا نهاد یا سازمان انتفاعی یا غیر انتفاعی نیست و انتشاراتی ندارد .
تاریخ ارسال دوشنبه 6 دی 1389 - 02:03 ب.ظ | مدیریت نظرات کاربران (2) | مشاهده / ارسال نظر

 
یکی از عزیزان گله کرده بود که نرم های ایرانی تست ها چندان رضایت بخش نیست . سوای این که آزمودنی های آن عزیز چه کسانی هستند ! باید منصف باشیم و به او حق بدهیم . اکثر هنجاریابی ها توسط دانشجویان و تحت عنوان پایان نامه انجام می شود . با تمام مشکلات و محدودیت های مادی و علمی که دانشجویان دارند ، در همین حد هم باید از آنان تشکر کرد !
هتجاریابی تست ها امری نیست که بتوان از دولت تقاضا کرد ! چاره ای باید اندیشید و بخش خصوصی را در این زمینه فعال کرد .
تاریخ ارسال سه شنبه 21 اردیبهشت 1389 - 08:38 ق.ظ | مدیریت نظرات کاربران (3) | مشاهده / ارسال نظر

 
بعد از چهار ماه فرصتی دست داد ، تا نکاتی بنویسم .
برخی از سروران ارجمند ، در خواست کلید تست ها را دارند ، و حتی عزیزی ، کلید همه تست ها را خواسته بود . یک پاسخ تقدیم همه می کنم . انتهای هر تستی را ملاحظه کنید ، ماخذ را خواهید یافت .
نکته مهم دیگر این که ، این پایگاه ، به هیچ موسسه ای وابسته نیست و فعالیت انتفاعی ندارد .
تاریخ ارسال شنبه 11 اردیبهشت 1389 - 11:52 ق.ظ | مدیریت نظرات کاربران (3) | مشاهده / ارسال نظر

 
مقاله ای دریافت کردم با عنوان " مهاجرت نخبگان و تاثیر آن روی ..." منتسب به آقای دکتر شهرام یزدانی دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و منتسب به نشریه پزشکی سپید . که در آن تلاش کرده اند که بخشی از کاهش نمره هوش ایرانی ها را به مهاجرت نسبت دهند ! چندان با تفسیر و استنتاجی که انجام داده اند هم نظر نیستم . ایرادهای اساسی و زیر بنایی به مطلب ایشان وارد است .
ما نه آن موقع که گفته شد هوش ایرانی ها بالاست ذوق زده شدیم و نه حالا که می فرمایند 84 است .

این که کدام منبع ، بر اساس کدام تست ، در چه زمانی ، با کدام نمونه وووو این اندازه گیری را انجام داده است ، شرط اساسی است .

 نتایج اندازه گیری های " تیمز" و " پرلز" توسط انجمن بین المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی را تا مقدار زیادی مورد تایید قرار می دهیم زیرا بر اساس اصول روان سنجی و پژوهش ، ابزار ساخته شده و با یک نمونه گیری منطقی نتایج حاصل شده است . اما این نتایج را فقط به حوزه پژوهش نسبت و تعمیم می دهیم نه به متغیرهای پیچیده دیگر انسانی !

دیگر این که معمولا تست های هوش که با میانگین 100 اعلام می شوند ، دارای انحراف معیار 15 یا 16 هستند ! و این دامنه یعنی دامنه 68 درصدی در توزیع نرمال ! یک انحراف معیار تفاوت را با عنوان خطای اندازه گیری می پذیریم .پس 105 ژاپنی ها با 98 ترک ها چندان تفاوتی نمی کند .

ایراد دیگر به تحلیل ایشان این است که تست های هوش اکثرا وابسته به فرهنگ هستند . مثالی ساده و واقعی تقدیم کنم . به هنگام هنجار یابی تست وکسلر کودکان در شیراز ، کودکان ایرانی شانه دندانه شکسته و فنجان چینی دسته شکسته را به عنوان شئ ایراد دار نمی دیدند . مساله هم خیلی ساده است ، در خیلی از خانواده ها شانه دندانه شکسته در حمام بازهم مورد استفاده قرار می گیرد و فنجان چنینی بدون دسته معمولا می شود کاسه ترشی سر سفره!!؟

و باز شخصا در مورد اجرای تست فرافکن اندریافت موضوع کودکان ، در مورد کارتی که در آن یک توالت فرنگی وجود داشت ، مشاهده کردم که برخی از کودکان آن را ادراک نمی کنند ! البته این یک تست شخصیت است .

تست های هوش اکثرا به تحصیلات آکادمیک وابسته هستند . به همین دلیل حتی در پژوهش های انجام شده در ایران مشاهده می کنیم که برخی از مجریان اعلام می کنند که هوش روستائیان کمتر از هوش افراد شهری است !!؟

خطای بزرگی است که ما با نرم و هنجار یک کشور ، کشور دیگر را اندازه گیری کنیم . با این حساب اگر ما مثلا با نرم قد ژاپنی ها ایرانی ها را اندازه بگیریم ، وضع خیلی تفاوت می کند که با نرم قد سوئدی ها این کا ررا انجام دهیم .

این مساله ی خطای تست های اندازه گیری هوش در مورد فرهنگ های مختلف امر تازه ای نیست ! و در اکثر کتابهای سنجش به آن اشاره شده است ! از آن عجیب تر پیوند زدن آن با مهاجرت آنهم بدون سند ، می شود یک چیز سلیقه ای !! و این از یک دانشیار جای تعجب دارد !!؟

این که از دست دادن نیروی انسانی اعم از باهوش و غیر باهوش امر جالبی نیست ، هم عقیده ام
اما این نوع برقراری ارتباط و این باور که همه هوش یک کشور در مهاجرانش خلاصه شده است ، بدون اسناد پژوهشی چندان معتبر نیست . با مفروضه ایشان که مهاجران ایرانی باهوشند ! با این حساب در حال حاضر باید کشور آمریکا که حدود 5 میلیون ایرانی باهوش!! مهاجر از ایران و ایضا از کشورهای دیگر دارد ! نباید نمره 100 داشته باشد ! چگونه است رفتن این ها در هوش جامعه ما تاثیر کاهشی دارد اما در جمعیت آنجا تاثیر افزایشی ندارد !!
به هر حال ، از سرورانی که مسندهای دانشگاهی دارند ، بیش از این انتظار دارم .

علاقمندان می توانند به کتاب " کاربردهای بجا و نابجای روان شناسی " تالیف آیزنک ، ترجمه شده توسط نجفی زند- شریفی  یا فصل یازدهم کتاب سنجش و اندازه گیری دکتر حسین لطف آبادی مراجعه فرمایند .
 
تاریخ ارسال آدینه 18 دی 1388 - 06:02 ق.ظ | مدیریت نظرات کاربران (2) | مشاهده / ارسال نظر

 
تب spss چه داغ است ، ده جلسه میرود ، یک ترم واحد می گذراند . کلیک و کلیک و کلیک . . . تحلیل عاملی ! تحلیل واریانس چند متغیره ، تحلیل تشخیص و رگرسیون لاجستیک . . . فقط با کلیک موشواره !؟ و بعد کپی کردن از رساله عمرو زید !!؟ تو گویی یکی از این بازی های رایانه ای است !؟
بازی است دیگر ، میانگین گرفتن از متغیر اسمی که نقل و نبات شده است . تا اخیرا به یک پژوهش برخوردم که در یکی از فصلنامه های نامی به چاپ رسیده بود . تنم لرزید . حضرات یک تست صد سوالی را به روی افراد به هنجار اجرا و تحلیل عاملی کرده اند و یافته اند که اصلا این تست باید سی سوالی باشد و کلیدهایش هم این است که ما می گوییم ! حجت ماهم این spss
من مشکلی با آموزش spss ندارم ، مشکل من با داوران و کسانی است که نگاهی به اندیشه ندارند و فصلنامه علمی تخصصی خود را به آن مزین کرده اند . البته وقتی در یک تحقیق برای دو متغیر اسمی همبستگی پیرسون محاسبه می شود و تحقیق تایید می شود ، احتمالا مشکل از من است .
تاریخ ارسال دوشنبه 4 آبان 1388 - 01:52 ق.ظ | مدیریت نظرات کاربران (2) | مشاهده / ارسال نظر

 

عزیزی با لحنی که احتمالا لایق این جانب بوده ، بر من تاخته است که داشته روان شناسان به باد داده ام و کسادی بازار !
اگر کار روان شناس را چنین بدانیم همان بهتر که دکه ماهم در کنار او دایر باشد . این ظلم بر علم روان شناسی و روان شناسان در کشور ما امر تازه ای نیست . صدها وسیله پزشکی از ساده ترین تا پیچیده ترینش در بازار یافت می شود . اگر کسی فکر می کند با ارائه ، گوشی و دستگاه فشار خون و نوار قلبی و تست ورزش ، که حتی دارای راهنما و کتاب برای تفسیر هستند . بازار پزشکان کساد می شود ، برایش پاسخی ندارم .
این ظلمی است که به جامعه روان شناسان و روان پزشکان می شود که دانش و مهارت آنان در حد یک پزشک عمومی هم تلقی نمی شود و کار روان پزشک و روان شناس را در حد خواندن یک تست می داند .
به امید روزی که جامعه ما به این درک برسد که اختلالات رفتاری و روانی ، می تواند اهمیت و آثاری به مراتب بیشتر از سل و سرماخوردگی داشته باشد . و مراقبت از سلامت روان کمتر از مراقبت از سلامت جسم نیست ! که یکی اندامی را مختل می کند و آن دیگری تنی را و گاهی خانواده ای و حتی یک جامعه را
شیوه ارائه این تست ها همانند ارائه دستگاه فشار خونی است که مدرج نشده است . قیاس کند با دستگاه های دیجیتال سنجش فشار خون و قند که توسط کاربر آن قابل خواندن است . حتی اگر کلید تست ها هم در این پایگاه داده می شد ، تست های استاندارد ، بازهم قابل تفسیر توسط مردم عادی نبود و نیست .
روان پزشکی و روان شناسی یک تخصص است ورای این پرسشنامه ها .
آری همان بهتر که دکان روان شناس نما ها و روانپزشک نما ها با این کار تخته شود که زیانشان برای جامعه بیشتر از وجودشان است .

تاریخ ارسال دوشنبه 4 آبان 1388 - 01:50 ق.ظ | مدیریت نظرات کاربران (2) | مشاهده / ارسال نظر

 

روزی که این فعالیت را آغازشد  این گمان بود که ظرف یک ماه به انجام خواهد رسید و از آن پس باید در اندیشه اجرای آن لاین آن ها بود . اکنون با حجمی از ابزارهای روان سنجی - روان شناسی- مواجه است که باقی مانده و برخی هم انتقالشان به تار(وب) با دشواری همراه است . از آن جمله تست های هوش هستند که تصویریند .

مشکل دیگری که وجود دارد ، تست های فرافکنی چون "رورشاخ" و TAT و امثال آن هاست . از یک سو برخی از گران مایگان آن ها را در کتاب خود ارائه کرده اند و از دیگر سو ، اهمیت بالینی آن هاست . نظر به این که ارائه آن ها در این سطح مفید به نظر نمی رسد . لذا از ارائه آن ها پرهیز شد.

بار دیگر درخواست دارد تا نظرات خود را درباره مفید تر شدن این پایگاه ، دریغ نفرمایید .

تاریخ ارسال سه شنبه 10 شهریور 1388 - 11:09 ق.ظ | مدیریت نظرات کاربران (2) | مشاهده / ارسال نظر

 

قریب به 45 روز از شروع به این فعالیت گذشته است . با وجود کوشش ، هنوز حجم قابل توجهی از تست ها جهت ارائه وجود دارد که بایدارائه شوند .

هنوز طبقه بندی برایم یک دشواری است . یکی این که محتوا باعنوان جور دربیاید و دیگراین که برای مخاطب دسترسی اسان تر شود .

از نکات مهم دیگر بخش معرفی کتاب است که فرصت آن را نیافته ام ، به ویژه جا داشت که کتاب هایی که  تست های آن ها که درسایت آمده ، معرفی شوند . کلامی جز پوزش و درخواست مهلت بیشتر ندارم .

تاریخ ارسال شنبه 3 مرداد 1388 - 10:54 ق.ظ | مدیریت نظرات کاربران (1) | مشاهده / ارسال نظر

 

انسان موجودی یک بعدی نیست و بسادگی نمی توان یک بعد او را تحت عنوانی مانند : اضطراب ، افسردگی ، خود پنداره و . . . بررسی کرد . از سویی این ویزگی ها با هم یک هویت را می سازد که برخی آن را "شخصیت" نامیده اند !

اکثر آزمون هایی که در این پایگاه مطرح شده اند ، شایدتحت  یک عنوان کلی به نام "آزمون های شخصیت" دسته بندی شوند . کما این که هم آقای دکتر" گنجی" و هم " لوئیس ژاندا" چنین کرده اند .

این پایگاه ناچار شد به نوعی طبقه بندی اقدام کند تا سهولت دسترسی ایجاد شود . تردیدی نیست که این طبقه بندی نمی تواند خالی از اشکال باشد .

یاری شما در بهبود طبقه بندی موجب امتنان خواهد بود و خواهد شد .

تاریخ ارسال چهارشنبه 10 تیر 1388 - 05:48 ب.ظ | مدیریت نظرات کاربران (0) | مشاهده / ارسال نظر

 

تست ها روان شناسی ، معمولا ابزارهایی هستند که فقط باید در اختیار اصحاب فن قرار داشته باشد . مشروط به آن که به صورت کتاب و کتابچه چاپ نشده و به صورت عرضه همگانی ، در اختیار عموم قرار نگرفته باشند .

اکثر تست هایی که ارائه شده ، به راحتی دربازار کتاب برای هر فردی  قابل ابتیاع است . اکنون نکته مهم و قابل توصیه به اهالی نشر تست های روان شناسی (به ویژه نگارنده) این است که در حفاظت نرم ها کوشا باشیم .

شاید یکی از علت های ارائه آزمون ها ، مشاهده دانشجویان علاقمند به پژوهش بود که در شهرستان ها در دست یابی به تست ها مشکل داشتند.و یا بعد مسافت این کلان شهر بی در و پیکر ، مانع بزرگی برایشان بود . بماند از ناز و ادای یکی از ناشران که در نمایشگاه تست ها را کیلو کیلو می فروشد و دانشجو را به آوردن نامه و . . . حوالت می داد !

 

تاریخ ارسال شنبه 30 خرداد 1388 - 09:32 ب.ظ | مدیریت نظرات کاربران (11) | مشاهده / ارسال نظر