پرسش و پاسخ

 

 1. آیا می شود تستی را اجرا کرد و نتیجه اش را گرفت ؟
 2. فعلا و در شرایط حاضر چنین امکانی وجود ندارد . اکثر تست هایی که ارائه شده اند ، باید توسط کارشناس تفسیر شوند . در ضمن اکثر تست های ارائه شده ، با ذکر منبع و ماخذ است . شما می توانید با خرید کتاب ، پاسخ خود را بیابید .


 3. آیا ذکر نام و مشخصات در مرکز تماس الزامی است؟
 4. ذکر نام واقعی ، شماره تلفن و . . . الزامی ندارد . عدم وجود آن ها فقط باعث می شود که نتوانم مستقیما تشکر و قدردانی خود را حضورتان تقدیم کنم .


 5. چرا تست های هوش بیشتری فرار نمی دهید؟
 6. یک علت این است که برخی سوال های هوش و استعداد تصویری هستند و زمان بیشتری می طلبند .

  اما دلیل مهمتری وجود دارد و آن این است که خیلی از آزمون های هوش و استعداد دارای پاسخ صحیح یا غلط هستند . اشاعه آن ها موجب می شود که کارایی خود را ازدست بدهند .


 7. ضوابط پذیرش تست توسط شما چیست؟
 8. با تشکر فراوان ، آگاه هستید که در روزنامه ها و مجلات نیز تست هایی ارائه می شوند و در شیکه جهانی نیز انبوهی از تست ها وجود دارد .

  تست هایی  در این پایگاه ارائه می شوند ، که به طرق گوناگون رعایت ضوابط اصول علمی تست ساختن در آن ها احراز شده باشد .

  1- تست به قدری معروف باشد که شهرت جهانی یافته باشد . مانند تست های "کتل" ،" بک " و امثالهم

  2- تست حداقل به عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد به کار گرفته شده و مراحل روایی و پایایی آن مکتوب شده باشد .

  3- روایی تست توسط اساتید کشور مورد تایید قرار گرفته باشد . در این حالت وضعیت تست از نظر پایایی به استفاده کننده گزارش خواهد شد .

  4- مستندات روان سنجی تست به نحوی گزارش شده باشد . برای مثال : می توان به " آذربایجانی .مقیاس سنجش دینداری ، ناشر پژوهشگاه حوزه و دانشگاه " ، " هومن، حیدرعلی . مقیاس سنجش رضایت شغلی . مرکز آموزش مدیریت دولتی" ، " عسگری، علی . مقیاس سنجش سبک مدیریت ، پژوهش مشترک دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه و مرکز آموزش مدیریت دولتی"و موارد مشابه که منتشر شده اند، اشاره کرد.


 9. چرا همه تست های شما مال خارجی هاست؟؟
 10. علت اصلی به عدم سرمایه گذاری کافی بر می گردد . در کشور ما موسسه یا سازمانی _ دولتی یا غیر دولتی_ وجود ندارد که علاقمند به سرمایه گذاری در ساخت و هنجاریابی باشد . آن چه که به عنوان تست بومی و با نام هموطنان ایرانی به چشم می خورد ، حاصل تلاش و زحمات برخی از دانشجویان و اساتید آن هاست که با سرمایه عشق ایجاد شده است و حوزه مطالعه آن ها بسیار کوچک و تقریبا غیر قابل تعمیم به جامعه است . ساخت و هنجاریابی یک تست قابل تکیه ، نیازمند تامین مالی چندین ساله و درگیر شدن گروهی متخصص در سطوح گوناگون است . برای مثال :  ما نتوانستیم برای تست "همام" و " تست های بخش اداری _مدیریتی" پشتیبان مالی بیابیم . و بنا به علاقه و پیگیری سازنده ، حداکثر نمونه مورد مطالعه 150 نفر شده که نمونه هایی اریب بوده اند .


 11. چگونه می توان از خدمات مشاوره ای سایت بهره مند شوم؟
 12. لازم به ذکر است که من روان سنج هستم . نه روان پزشک یا روان کاو . در حد بضاعتم می توانم در خدمت باشم . حوزه روان شناسی همانند حوزه پزشکی تخصص می طلبد ! جایی که آب هست تیمم جایز نیست!


 13. برای مشکل خانوادگی نیاز به مشاوره دارم .

 14. مشکلات خانوادگی را نمی توان به درستی از طریق ایمیل یا تلفن بررسی کرد . مراکزی برای این امر وجود دارند . من به شما "مرکز مشاوره راه نو" را که تحت نظر آقای دکتر ثنایی -دارنده برد تخصصی - است ،معرفی می کنم .

  خ عباس آباد ( شهید بهشتی ) ، پس از خ سهروردی : نرسیده به میدان تختی ، شماره ی ۱۶۷ ، واحد ۶ ، مرکز مشاوره ی راه نو ( دکتر باقر ثنایی ) ، تلفن : ۸۸۵۲۴۰۴۰


 15. کلید تست ها را در سایت بگذارید یا با ایمیل برایمان بفرستید.
 16. برخی از آزمون ها کلیدشان یک صفحه است و برخی کلید و تفسیرشان بیش از صد صفحه . هر دو مورد به سادگی امان پذیر نیست.

  نکته دیگر این که تصحیح و تفسیر بسیاری از آزمون ها باید توسط اهل فن صورت گیرد . اکثر آزمون های این پایگاه با آزمون هایی که در روزنامه ها و مجلات چاپ می شوند ، تفاوت های اساسی دارند.


 17. نحوه نمره دهی و تفسیر پرسشنامه ها کجاست؟
 18. الف اینها تست های خود سنجی ، همانند تست های مجلات نیست ، تفسیر بسیاری از اینها نیازمند نظر متخصص است .

  ب : کلید و تفسیر برخی از تست ها گاهی صد صفحه کتاب است .

  پ: ما نمی دانیم مخاطبی که تست را تکمیل می کند، در چه شرایطی است . لذا ارائه گزارش یک تست ممکن است عوارض ناخوشایندی داشته باشد.

  ت : در انتهای هر تست ، منبع و ماخذ آن تقدیم شده است . دانشجویان و مشاوران و افرادی که علاقه مند هستند، می توانند با مراجعه به آن منابع به کلید و تفسیر دست بیابند .


 19.  چرا پایایی و روایی و روش نمره گذاری را ندارید؟
 20. کسانی که فقط یک کارپژوهشی انجام داده باشند، استحضار دارند که ارائه شواهد روایی و پایایی چقدر زمان بر و وقت گیر است . سایت روان سنجی سایتی تخصصی است، لذا گزارش روایی و پایایی نیز باید تخصصی صورت گیرد . شاید برخی خود را مجاز بدانند که یک گزارش را ملاک قرار دهند، اما برخی از تست ها تا چندهزار گزارش روایی و پایایی دارند که دارای نتایج بسیار متفاوت هستند . مثال بارز آن تست لکه های جوهر "رورشاخ" است.

  نکته دیگر این که  هرکدام از تست ها ، به عنوان ملاک روایی برای تستی دیگر به کار گرفته شده است . یا محققی به مقایسه چند تست با یک عنوان پرداخته و نتایج آنها را  با هم مقایسه کرده است .  لذا گزارش تخصصی روایی و پایایی هر آزمون ، خود موضوع یک پایان نامه می تواند باشد . دست اندرکاران سایت روان سنجی  امیدوارند روزی بتوانند خصوصیات روان سنجی هر آزمون را به طور جامع ارائه کنند .

   
آذر 1402
خرداد 1396
اسفند 1395
فروردین 1394
خرداد 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
آذر 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
اردیبهشت 1390
بهمن 1389
اردیبهشت 1389
اردیبهشت 1389
آبان 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
   
سپاس بیکران به حضور دکتر علی اکبر سیف که هر دانش آموخته این حوزه از کتاب های او بی نیاز نبوده است .
   
کلیه حقوق به آرین آرانی متعلق است.